قالب پرشین بلاگ


بیمرغ 2000 ساله (عکسهای قدیمی بیمرغ )
بیمرغ

اینم یه عکس با حال از اقا حجت شهنواز

[ یکشنبه 30 مرداد1390 ] [ 1:12 بعد از ظهر ] [ حسن غلامی ]
یاد اون زمونا هم بخیر .

[ شنبه 22 مرداد1390 ] [ 7:41 بعد از ظهر ] [ حسن غلامی ]
با سلام خدمت تمامی همشهریان و بازدید کنندگان محترم

از این به بعد شما میتوانید عکسهای قدیمی روستای بیمرغ را با نام خودتان در این وبلاگ به نمایش بگذارید .کافیست انرا به ایمیل روستای بیمرغ که در زیر درج شده ارسال نمایید .منتظر عکسهای زیبای شما هستيم .

beymorgh@yahoo.com

 

 

[ دوشنبه 20 مهر1388 ] [ 11:3 بعد از ظهر ] [ حسن غلامی ]
عکس پایین مربوطه به افتتاح  بانک قدیم بیمرغ .(تقریبا ۴۰ سال قبل)

  

بيمرغ بانك

مراسم کلنگ زنی بیمارستان بیمرغ ۲۰ سال قبل

[ دوشنبه 20 خرداد1387 ] [ 6:55 بعد از ظهر ] [ حسن غلامی ]

در مورد بیمرغ بیشتر بدانیم

 ایین های گذشته بیمرغ ،حتما بخوانید جالبه ...

 

چهارشنبه سوری

 

چهارشنبه سوری یکی از رسوم مردم است که در چهار شنبه آخر سال برگزار می شود که در گذشته شور خاصی داشته است مردم در غروب آفتاب آتش روشن می کنند  واز روی آن می پرند وشعر می خوانند     می گویند: زردی من از تو سرخی تو از من ومنظور این است سرخ رویی نشان سلامتی است را به دست آورند  وزردرویی راکه نشان غم وبیماری است از دست بدهند وبدین ترتیب مردم پایکوبی و شادی می کردند واعتقاد داشتند که هر چه شیشه وسفال درخانه داشتند از پشت بام ها به پایین می انداختند ومی شکستند تا سال نو  سفال ها وشیشه ها ی نوی داشته باشند

 

              ايين‌هاي نوروزي‌                                             

ترديدي نيست گردآوري تمامي آيين‌ها و رسوم مربوط به بزرگترين جشن ملي ايرانيان، همان اندازه غيرممكن است كه سر زدن به تمامي دوستان و آشنايان در اين روزها. با اين حال تا جايي كه امكان باشد با چنين آيين‌هايي به شما سر مي‌زنيم و عيد را تبريك مي‌گوييم؛ باشد كه هر روزتان نوروز باد.

        حكومت زنان در نوروزهای قدیم

 در بيمرغ قديم جايي به نام نوروز گاه وجود داشته كه دختركان وزنان در روز هاي ابتدايي سال به آنجا مي رفتندو به رقص وپايكوبي وشادماني مي پرداختند. ازرسم هاي جالب اين بوده است كه هيچ مردي در اين روز ها حق نزديك شدن به نوروزگاه را نداشته است.اين رسم بيمرغ دهان به دهان مردمان همه ي منطقه گشته بود وگاهي كه بعضي از غريبه ها هوس تماشا به سرشان ميزد یا برای رفتن به روستا از ان منطقه میگذشتنددختران گرد اوحلقه ميزدندو اورا وادار به رقص ميكردند یا وادار به خواندن ،در صورتیکه خلاف خواسته های انها انجام میدادند حسابي خدمتش ميرسيدند وبه باد كتكش ميگرفتند تا دوباره هوس نوروزگاه به سر هيچ كسي نزندلازم به ذكر است كه در كتاب مذكورآمده بود كه در ايام نوروز زنان روستا حاكم آبادي مي شوندوهر چه بگويند مردها بايدگوش بدهندو و هيچ مردي حق ندارد از خانه خارج شود و اگر خارج شود، زنان او را تنبيه مي‌كنند. اداره اين روستا در اين روزها به اختيار زنان است. زنان اغلب روز را در خارج از خانه مي‌گذرانند. اسب سوار مي‌شوند. مي‌تازند و از روز سيزده‌بدر دوباره به خانه برمي‌گردند و باز همان زنان تسليم و سر به زير مي‌شوند

جالب است بدانيد بيمرغ در گذشته از تفرج گاه هاي مهم گناباد به شمار ميرفته است واكثر مردم گناباد و اطراف ، سيزده بدر را در مرغزارهاي بيمرغ مي گذرانيده اند. .در مورد اين رسم وديگر رسم هاي جالب بيمرغ دركتاب هاي متعددي امده است ولي هر كدام با دخل و تصرفهايي همراه بوده است.ازجمله در كتاب خاتون هفت قلعه استاد باستاني پاريزي،عقايد ورسوم مردم خراسان ازدكترشكور زاده وكتاب ايل ها وطوايف عشايري خراسان تاءليف دكترمحمد ميرنيا
با اميد به اينكه بتوانيم در زنده نگهداشتن رسم ورسوم گذشتگان كوشا باشيم

با تشکر از دوست عزیز :حمید خصلتی در رابطه ی با مطلب بالا 

 

   سایر مراسم نوروزی

در مراسم نوروز مردم قبل از شروع  سال به جنب وجوش می افتادند ومقدمات سال نو را فراهم می کردند همه به فکر تهیه لباس نومی افتادند چند هفته قبل از نوروز خانه هارا مرتب و تمیز می کردند و قالی ها و فرش هاوشیشه ی اتاق ها را می شستند. شیرینی های نوروزی می پختنداز جمله کلمبه(کلوچه)، ، قتاب ها وکیک های دیگر تهیه می کردند. قبل از نوروز هرچه خوراکی از جمله آش خشک وبلغور اگر داشتند  مصرف می کردند تا برای سال آینده نماند ودوباره کیسه ها را از گندم و برنج پر می کردند. گندم یا عدس یا جو در گلدان می کاریدن و به عنوان سبزه یا به اصطلاح  کاکل برای عید پرورش  می دادند.  پیش روز نوروز ، روز الفه نامیده می شد و میشود ومردم به الفگی می رفتند . در مسجد برای کسانی که در طول سال کهنه مرده اند مجلس بزرگداشت و یادبودی برگذار می شدو مردم  برای رفتگان طلب آمرزش می کردند . و عده ای به مزار (امامزاده سلطان احمد ) وقبرستان می رفتند  واخلاص و فاتحه می خواندن .البته این اداب و رسوم هنوز در بین مردم این منطقه هست  واز بین نرفته است .

روز قبل از عید و سال تحویل به حمام می رفتند وپا و سر خود را حنامی زدند. لحظه ی سال تحویل دعا میکردند   تا از برکت آن دعا در تمام مدت سال از خطرات مصون بمانند و زندگیشان پر برکت و غرق در نعمت گردد . گروهی نیز در خانه می مانند وعقیده داشتند نباید در این لحظه از خانه به دور بود. شب عید هم پلو می پختند. سماور را آتش می کردند و سفره هفت سین را می چیدند و لباس های نو می پو شیدند و اسفند دود میکردند  در هر اتاق چراغ یا شمعی روشن می کردند آنگاه سفره ی سفیدی وسط آن پهن می کردند بین دو لای قرآن یک آینه قرار می دادند جلو آینه چند  دانه گندم می پاشیدند وروی آینه هم یک تخم مرغ می گذشتند تا در موقع سال تحویل تخم مرغ روی آینه بچرخد سینی هفت سین را در وسط سفره در جای مناسبی می گذاشتند وسبزه ای که رویانده اند در کنار آن ها در گوشه ای قرار می دادند وروی آب چند ساقه سبزه می انداختند و انواع شیرینی های سنتی درسفره قرار می دادند وقتی لحظه ی سال تحویل فرا می رسید اعضای خانواده دور سفره  می نشستند ودعا یا قرآن می خواندن  و بعد از سال تحویل به هم تبریک می گویند وروبوسی می کردند.اگر نوروز به شنبه میافتاد آن را مبارک تر می دانستند و بیشتر شادی میکردند. دختران دم بخت به سبزه زار ها  می فتند، برای گشودن بخت خود روبه قبله می نشینند و سبزه گره می زدند، زنان عقیم یا بی فرزند لب آب می نشستند و کلوخ در آب می انداختندو دعا میکردند.                                                                                                                                                                                          

روز نوروز به دید وبازدید اقوام وهمسایه ها می رفتند وتبریک می گفتند واز شیرینی ها ی نوروزی به هم تعارف می کردند .همچنین به قبرستان می رفتند ویک سبزه روی قبر عزیزان خود می گذاشتند وفاتحه می خواندن، روز چهارشنبه اول سال معتقدبودند که پای خود را به سبزه ها باید بزنند واین کار خوش یمن و مبارک می دانستند وبه این خاطر به صحرا وسبزه زار ها می روند. روز سیزده بدر به طبیعت میرفتند واز طبیعت استفاده میکردند و کسانی که مشکل داشتند سبزه ها را به هم گره میزدند تا با باز شدن گره سبزه ها  گره از کار انها و مشکل شان باز شود .وروی سبزه ها مینشستند و انها را لمس می کردند و این شعر را میخواندند زردی من از تو سبزی تو از من (با همان معنای شعری که در روز ۴ شنبه سوری با پریدن از روی اتش مخواندند )  

 

پانزده شعبان 

در پانزده شعبان تولد حضرت مهدی (ع) لحظه ی غروب شمع ومولک(پنبه ی چرب شده ای که بر چوب کوچکی پیچیده شده) روشن می کردند و چراغ تمام اتاق ها را روشن می کردند.

 

ماه رمضان

درماه رمضان شب اول به استقبال ماه می رفتند . در قدیم عده ای برای بیدار کردن مردم درکوچه ها را می رفتند و طبل می زدند وشعر می خواندند .در شب آخر ماه دم غروب برای پیدا کردن ماه به افق نگاه می کنند وآن را صواب می دانستند. صبح عید فطر به مسجد ونماز عید را به جا میاوردند .

 

مراسم برات

  در  مراسم براتی مراسمی سنتی ودینی است که در ماه رجب برگزار می شود، مردم امروزه همانند قدیم به قبرستان وگلزار شهدا می روند وکسانی که در طول سال گذشته  عزیزی را از دست داده اند بعد از ظهر روزهای یازده ودواز ده وسیزده رجب برسر قبر حاضر می شوند قالی وقالیچه می اندازند وسبد های میوه وبشقاب های شله زرد وخرما را روی آن می چینند واز کسانی که آمرزش می طلبند پذیرایی می کنند .

 

عروسی 

 چیز زیادی نمی دونم . به محض جمع اوری اطلا عات و کمک شما دوستان در اولین فرصت براتون مینویسم (قدمت عکسها ۳۰ سال )

  Hosted by ImageHost.org

 رسم و رسومات مردم این روستا خیلی بیشتر از اینهاست که براتون نوشتم .بقیه رو حتما واستون مینویسم .منتظر نظرات شما دوستان و همشهریان عزیز هستم .

 

نظر یادت نره دوست عزیز

 

[ چهارشنبه 28 فروردین1387 ] [ 2:15 بعد از ظهر ] [ حسن غلامی ]


:: امام زاده سلطان احمد (مزار بيمرغ)
اين امام زاده در روستاي بيمرغ در 35 كيلومتري شمال شرق گناباد واقع است و منسوب به احمدبن‌ موسي بن جعفر(ع) مي‌باشد.


 

:: غاربیمرغ
اين غار در نزديكي گناباد (رشته كوه‌هاي كالاري) واقع است، بدنه غار از سنگ مرمر بسيار مرغوب تشكيل شده است. در زیر عکس این غار زیبا رو براتون گذاشتم .

 

غار بیمرغ

این هم چند تا عکس جالب و دیدنی از بناهای تاریخی بیمرغ قدیم

 

 

تاق

تاق

 

 برج :

آب انبار :یکی از عجایب روستای بیمرغ

با عمق بسیار زیاد

anbar

 

 از اون بالا هم اگه بتونی به بیمرغ نگاه کنی واقعا دیدنیه .اگه تونستی یه سری بزن

[ دوشنبه 27 اسفند1386 ] [ 1:4 بعد از ظهر ] [ حسن غلامی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

(وبلاگ بیمرغ )

اين وبلاک در صدد است که به صورت علمي و مستنديک بیمرغ شناسی کامل و جامع داشته باشد . صفحات این وبلاگ در ابتداي کار است و با اطلاعات اندک در متون مربوط به بیمرغ وگفته های مردم و صفحات اينترنتي مختلف سعي دارد در مورد جاذبه هاي طبيعي( دشت ها ، کوهها، چشمه ها و..)، جاذبه هاي مذهبي( امامزاده سلطان احمدا و حسينيه ، مسجد، مدارس ، )و شاعران بزرگ مانند محمد قاسم میرزا (قاسمی بیمرغی) و پدرش قطب الدین میرحاج بیمرغی (عارف و سالک و شاعر متوفی 923ه . ق ) . افراد بزرگ مثل شیخ صالح( معروف به پیر) جاذبه هاي تاريخي( تپه ها، آب انبارها،و محله ها، نهرها، قناتها، خانه هاي قديمي ،بندها و...) جاذبه های گردشگری (امامزاده ، پیر ، غارهای بیمرغ ،بیمرغ قدیم ،مناطق کوهستانی زیبا )و بسیاری از مسائل دیگر سخن به ميان آورد البته نه به خاطر نام و نشان بلکه حقير به خاطر عشقي که به ديار خود دارد خواسته است تا کوچکترين قدم ممکن را در اين راه برداشته باشد. انشاءالله دوستان و خوانندگان محترم اشتباهات اينجانب و همچنين پيشنهادات و انتقادات خود را در غالب نظر سنجي در اختيار اينجانب قرار دهند تا چراغي باشد فراروي، و پذيراي اينجانب به ديده منت، جهت اعتلا و قوام تحقيق
دوست حقیرتان :حسن غلامی.

درمورد خودم :
نام و نام خانوادگی.حسن غلامی
محل تولد:دهستان بیمرغ
محل سکونت :گناباد
میزان تحصیلات :فوق دیپلم حسابداری
امکانات وب